Кутова шліфмашина призначена для різання твердих металів і каменю, обдирання, зачистки, шліфування поверхонь тощо. Робочим інструментом "болгарки" найчастіше є абразивний диск для різання або шліфування певного типу матеріалу. Відрізні диски значно тонше шліфувальних. Слід звернути увагу на те, що кожен конкретний диск призначений для строго певного типу матеріалу, при неправильному застосуванні можна позбутися диска і отримати травму.

Характеристики кутової шліфувальної машини:

  1. Гранично допустимі розміри диска, що використовується:
    • Максимально допустимий діаметр диска і його товщина. Визначає функціональні можливості інструмента — чим більше діаметр диска, тим глибше можна зробити розріз. Глибокі розрізи рекомендується робити за декілька проходів.
    • Приєднувальна різьба шпинделя.
  2. Швидкість обертання шпинделя на холостому ходу. Ключовим моментом при розрахунку оптимальної швидкості обертання шпінделя є той факт, що лінійна швидкість поверхні ріжучого інструменту в точці дотику до поверхні заготівки повинна бути близькою до 80 м / с (зрозуміло, відносно цієї заготовки). Тому швидкість обертання дисків великого діаметру нижча, ніж у їх менших за розміром побратимів (логіка гранично проста: чим вище діаметр диска, тим більше довжина окружності, і тим з більшою довжиною робочої поверхні інструменту стикнеться оброблювана поверхня за один оборот шпинделя).

Багато моделей кутових шліфмашин, особливо що відносяться до категорії професійних, оснащуються системою регулювання числа обертів шпинделя. Робиться це з кількох причин:

  • для меншого діаметру необхідна більш висока швидкість обертання;
  • в процесі роботи диски стираються і, відповідно, необхідна більш висока швидкість обертання;
  • болгарки" використовуються і для шліфування і зачистки поверхонь, а на великих швидкостях багато оброблювані матеріали починають попросту горіти, що небажано.
  • Споживана потужність. Цей показник дуже тісно пов'язаний з максимальним діаметром робочого інструменту, адже диск з великими габаритами більше важить і відчуває більш значні навантаження. Крім того, більш потужний інструмент витривалішими, не так швидко нагрівається і т.д. Тому професійні кутові шліфмашини, призначені для тривалої роботи, потужніші за непрофесійні.

З потужністю інструменту і швидкістю обертання шпинделя пов'язані деякі особливості:

  • Цілий ряд моделей "болгарок" оснащуються системою обмеження пускового струму або системою "м'якого пуску". Завдяки наявності цієї системи, в момент включення інструменту не відбувається значного кидка струму (принаймні, він не перевищує 16А), що робить можливим його підключення до побутової електромережі;
  • Деякі вдосконалені моделі "болгарок" оснащуються системою підтримки постійного числа обертів диска (константна електроніка), щоб, незалежно від прикладеного зусилля, робочий інструмент знаходився в оптимальному режимі роботи;
  • Існує також система захисту інструменту від перемикання (щітки, що самі вимикаються). Дана система використовується в більш досконалих моделях кутових шліфувачів. Суть процесу полягає в наступному: якщо в процесі роботи відбулося короткочасне відключення живлення, а потім напруга з'явилося знову, болгарка не почне самостійно працювати. Для продовження роботи необхідно її вимкнути (за допомогою кнопки вмикання/вимикання), а потім знову ввімкнути;
  • Система автоматичного балансування диска. Суть її в наступному: в процесі роботи диск (особливо відрізний) в більшості випадків зношується ускладнюючи процес роботи. Для усунення нерівномірно. Через це машина починає вібрувати, тим самим створюючи ще більші незручності, деякі виробники і придумали систему автоматичного балансування диска. Принцип її роботи подібний принципом роботи системи стабілізації вібрації деяких пральних машин (підшипник з відсутніми кульками).

Кілька слів про кутові шліфмашини взагалі.

Вони бувають одноручними або дворучними. І ті, й інші можуть оснащуватися додатковою рукояткою, яку можна переставляти для зручності роботи. Чим більше існує можливих варіантів, тим, природно, краще (і для лівші в тому числі). Якщо говорити про рукоятки, то в деяких моделях "болгарок" використовуються спеціальні вібропоглинаючі рукоятки для більш комфортної роботи. Деякі виробники для зручності роботи пропонують не переставляти рукоятку, а повертати редуктор.

Заміна диска проводиться, як правило, за допомогою ключів (вони додаються до інструменту). Також цілий ряд моделей комплектується або може додатково оснащуватися спеціальною гайкою, яка закручується і відкручується вручну, тобто без додаткового інструменту (наприклад, швидкозатискна гайка SDS у BOSCH). Крім того, для зручності заміни диска більшість нинішніх "болгарок" мають кнопку фіксації шпінделя.

Для підвищення безпеки роботи кутові шліфмашини оснащуються захисними кожухами, які можна переставляти подібно рукоятці, а в деяких моделях навіть без використання додаткового інструменту. Для захисту самих "болгарок" від абразивного пилу, обмотки їх електродвигунів (броньовані обмотки і захисний шнуровий бандаж якоря) можуть додатково захищатися.

УВАГА: Ні в якому разі не починайте роботу з кутовою шлифмашиной без захисних окулярів! Швидкість обертання робочого інструмента дуже висока! Крім того, більшість виробників настійно рекомендують використовувати також спеціальні захисні рукавиці та шолом.

Вище згадувався той факт, що існує професійний і непрофесійний класи "болгарок". Так от, крім своїх видимих відмінностей в технічних характеристиках, професійні кутові шліфмашини відрізняються ще й тим, що, будучи призначеними, для більш тривалої і важкої роботи, їх комплектуючі виготовляються з більш довговічних, але, відповідно, і більш дорогих матеріалів.

Оскільки "болгарку" сміливо можна віднести до "небезпечного" інструменту, то щоб уникнути випадкових вмикань багато моделей оснащуються кнопкою захисту від випадкового включення.

Приладдя до кутових шліфмашин

    1. Обдирні і відрізні круги. За допомогою обдирних та відрізних кругів можна легко, швидко та економно роз'єднувати заготовки, а також проводити шліфування. При роботі обдирним кругом кут обробки має лежати між 30 і 40 градусами. Якщо оброблювана заготовка вимагає більш плаского положення кутового шліфувача, то обдирний диск має час від часу сточуватись, щоб знову отримати шліфувальну грань на заготовці. Відрізні круги не рекомендується використовувати при роботах по широких сторонам металевих заготовок і при різанні хитних заготовок.
    2. Шліфувальні тарілчасті круги економні в експлуатації, мають великий діапазон обробки металу, деревини, пластика і каменю.
    3. Чашкові шліфувальні круги з твердого металу можуть використовуватися на малих площинах, знімають всілякі нашарування на пелюстках (скловолокно), здійснюють пригону панелей з вапняку або газобетону, видаляють товсті шари фарби тощо.
    4. Шліфувальні стрічки для кутових шліфувач. Паперові шліфувальні полотна на шліфувальної тарілці з липучим з'єднанням і фіброві шліфувальні полотна для закріплення на гумовій опорній тарілці (несуть велике навантаження при важких шліфувальних роботах) підходять для обробки різних матеріалів: дерево, лак, метал і камінь. Діапазон експлуатації - від тонкого до грубого шліфування, обдирання окалини та іржі. Вони особливо ефективні при ремонті автомобілів.
    5. Алмазні відрізні круги. Кожен тип цих кіл призначений для строго певного виду матеріалу: диски для граніту - для дуже твердого матеріалу (у в'язкому вони застрягають), асфальтні диски затупляются в граніті, а різновиди для бетону не підходять для вапняку.
Типи алмазних відрізних кругів:
    • тип "бетон" ріже без зусиль по твердим видам бетону, а також по армованому бетону;
    • тип "граніт" ріже по надтвердій породі, такій як гнейс та граніт;
    • тип "асфальт" - найкращий для обробки складних абразивних матеріалів, таких як свіжий бетон та асфальт;
    • тип "будівельний матеріал" - для змінного застосування по обробці обпаленої цегли і бетону.

КОРИСНА ПОРАДА: пласкі рези ведуть до швидкого роз'єднання матеріалів і підвищують термін служби інструменту, глибокі розрізи за один прохід збільшують час роботи, зменшують термін служби інструменту, при цьому диск піддається значним перевантаженням. Наприклад, на практиці при різанні бетонної стіни спеціальним алмазним диском діаметром 230 мм, за один прохід не рекомендується заглиблюватися більш, ніж на 20-25 мм. А максимально допустима глибина різання для цього кола - 60-65 мм. Більш глибокі рези можливі, але за допомогою спеціальних пристроїв, які можна віднести скоріше до верстатів. Крім того, металеву арматуру в залізобетоні настійно рекомендується розрізати спеціальним відрізним диском по металу.

Адреса

м. Хмельницький

вул. Чорновола, 23

Контактні телефони

(0382) 70-13-54
(067) 349-02-62
(050) 438-34-34

Графік роботи

Пн - Пт:9.00-18.00

Сб:9.00-16.00

Нд:вихідний